Dzisiaj chciałabym podzielić się z Tobą informacjami na temat przygotowania roślin do sprzedaży w Twojej kwiaciarni.
Bardzo ważne jest aby rośliny,które zakupimy były odpowiednio przycięte przed umieszczeniem ich w wazonach.Po prawej stronie pokazuję jak przyciąć łodygę goździka.Ostrym nożykiem należy ukośnie przyciąć końcówkę łodygi.Ta zasada dotyczy większości kwiatów,są jednak wyjątki,o których będzie mowa w dalszej części.Ważne jest aby miejsce cięcia było gładkie,bez poszarpań.W przypadku goździka nie należy przycinać pędu w miejscu tzw"kolanka"(zgrubienie łodygi nazywamy kolankiem),ok.1-3cm poniżej.Wtedy mamy pewność,ze roślina pobierze dostateczną ilość wody,Ukośne cięcie zapewnia roślinom większą absorpcję wody i odżywki do kwiatów.
Zasada "ukośnego cięcia"dotyczy:goździków,róż,lilii,anturium,chryzantemy,mieczyków,irysów.
Kwiaty o mięsistych łodygach wymagają innego cięcia.
Dla przykładu:łodygę hippeastrum przycinamy poziomo a następnie wzdłuż łodygi robimy nacięcia,ok 1.5 cm,do łodygi wsuwamy patyczek-pomaga on w utrzymaniu ciężkich kwiatostanów zanim pęd nasyci się wodą.
Następna czynność,a w zasadzie od tego powinniśmy zacząć-czyszczenie(ogławianie)z liści,kolców,pędów bocznych.Obrywamy wszystkie liście do wysokości 1/3 łodygi,czasem nawet do połowy,wszystko zależy od tego jak głęboko w wodzie znajduje się łodyga-wszystko co będzie później zanurzone powinno być wolne od niepotrzebnych części rośliny,co potem ma znaczenie-opóźnimy w ten sposób proces gnilny,który skraca żywot kwiatów.Czynność ta jest również ważna dlatego,ze ograniczamy odparowywanie wody z łodyg,poprawiamy w ten sposób nawodnienie i trwałość kwiatów.Kolce z róż i innych kolczastych gałęzi usuwamy na całej powierzchni łodygi,dla bezpieczeństwa klienta.
Miażdżenie łodyg-stosujemy w przypadku zdrewniałych łodyg,należy rozgnieść jej końcówkę np:u lilaka(bzy).Można ewentualnie zastosować zaparzanie.
Zaparzanie- końcówki łodyg umieszczamy w gorącej wodzie. Postępujemy tak w przypadku słonecznika,ostróżki,kosmosu i hortensji.Kwiatostany chronimy przed parującą wodą owijając je zwykłym szarym papierem.
Przypalanie-aby przedłużyć trwałość roślin wydzielających mleczny sok,końcówki łodygi umieszczamy nad płomieniem na kilka sekund.Tak traktujemy:maki,narcyzy,euphorbie(wilczomlecze).
UWAGA!
Moje spostrzeżenia:kwiatów nigdy nie wstawiaj do zimnej wody,róże które z jakichś powodów nie chcą się otworzyć wstaw do wiadra z ciepłą wodą na 15 min a następnie do zwykłej,w której bedą stały docelowo.
Ten zabieg powinien im pomóc.
Rośliny tropikalne:storczyki,guzmanie,helikonie,strelicje i inne-nie wolno ich przechowywać w temp.niższej niż 17-18stC!Bardzo szybko zaczną czernieć i usychać.
Mam nadzieję,ze porady przydały się i były dla Ciebie pomocne.
Zapisz się: florystyczny@gmail.com i ciesz się pięknymi kwiatami jak najdłużej!
Będzie duzo wartościowej wiedzy,e-booki oraz wiele,wiele więcej:)
To tyle kochani,pozdrawiam:)
Będzie duzo wartościowej wiedzy,e-booki oraz wiele,wiele więcej:)
To tyle kochani,pozdrawiam:)
Przez ile czasu należy zaparzać słonecznik i na jakiej długości łodygi? Dziękuję i pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńWitaj Zoszka,nie zaparzam slonecznika,robie ostre cięcie po skosie,zostawiam tylko jedna parę lisci i to wszystko.Mozesz jednak zrobic eksperyment i spróbować.Zetnij koncowke,wstaw do wrzarku na 10sekund,nastepnie do zimnej wody.Mozesz sprobowac jeden bez zaparzania a drugi z.Popatrz jakie beda efekty.I koniecznie daj znac z wyników!😁POZDRAWIAM!
UsuńCzy można zaparzać lilie orientalne ?,jeżeli tak to tak samo jak róże ?
OdpowiedzUsuńCześć nieznajoma/my.Nie wydaje mi się,żeby trzeba było zaparzać lilie.Na pewno trzeba je oczyścić z liści do 1/3 wysokości,lub do połowy nawet i podciąć ostrym nożykiem pod skosem.Lilie wymagają dość wysokich wazonów,zwłaszcza jak są przywiezione prosto z hurtowni-muszą się dobrze napić i dopiero wtedy wtawiamy do niższego naczynia,oczywscie jesli jest taka potrzeba.Pozdrawiam i powodzenia:)
Usuń