środa, 8 lipca 2015

Co jest przyczyną załamywania pąka u róży?

Witajcie kochani:)
Dzisiaj wskazówki i wyjaśnienia co powoduje,że róża z niewiadomych powodów zwiesza pąk i więdnie?


Firma Chrysal wyjaśnia tę przyczynę.

Załamywanie pąka(patrz zdjecie) lub szara pleśń są głownymi problemami spotykanymi w czasie pielęgnacji pozbiorczej róż.

Głowne przyczyny załamywania pąka:
*przedwczesne ścinanie,kiedy łodyga i kwiat nie sa jeszcze w odpowiedniej fazie rozwoju.Łodyga nie jest wystarczająco mocna,aby unieśc ciężar pąka.

*Przedwczesne ścinanie powoduje,że łodygu róż są bardziej wrażliwe na brak wody.Utrata wody spowodowana parowaniem jest większa niż uzupełnianie jej poziomu poprzez pobór wody (z powodu blokady wiązek przewodzących,przewożenia w suchych warunkach lub z byt długiego wystawienia na działanie światła).Powoduje to zmniejszenie ciśnienia osmotycznego komórek,co z kolei sprawia,że łodyga zgina się w bardzo młodym stadium,w miejscu gdzie jest najbardziej miękka,czyli pod pąkiem.Zdrewniałe części łodygi pozostają nietknięte.

*Kolejnym powodem może być nie wystarczające dostarczanie potasu w czasie rozwoju róży.

*Podatność roży na załamywanie pąka zalezy także od odmiany.

*Odmiany,które stracą zdolność do zamykania aparatów oddechowych-przetchlinek,będą miały problemy jakościowe.Może to mieć miejsce zimą,po zbyt częstych i intensywnych okresach asymilacji światła.

Czy załamywanie pąka jest odwracalne?
Tak przy produkcji.Ponieważ załamywanie jest problemem mechanicznym to teoretycznie może być rozwiązane poprzez nałożenie klamry usztywniającej wokół zgiętej części łodygi.
Jednak w praktyce najczęściej róże z załamanym pąkiem są już tak zniszczone,że zaleca się ich usuwanie.
......................................................................

Jak zapobiec załamywaniu pąka?

*Ścinać róże w odpowiednim stadium rozwoju(przyp.red.w produkcji)
*Przycinać co najmniej 5 cm łodygi(przyp.red.w kwiaciarni)
*Używać kondycjonerów Chrysal(przyp.red.lub inny)zaraz po zbiorze kwiatów.Zapobiegnie to załamywaniu.
*Używając światła asymilującego w czasie produkcji róż,należy wystawiać kwiaty na sztuczne światło nie dłuzej niż przez 18 godzin(przyp.red.w produkcji)

..........................................................
To tyle kochani.
Mam nadzieję,że rady przydały się,w każdym razie już wiadomo o co chodzi z tymi pąkami:)
Pozdrawiam i do następnego!papa2 komentarze:

  1. bardzo podoba mi się blog ,tak na niego trafiłam niby przypadkiem i super zawsze fachowe rady sie przydadzą,mam pytanie ws lawendy w bukiecie slubnym -sierpień .jak postępować aby w bukiecie i w dekoracjach lawenda przetrwała dziękuję Ania

    OdpowiedzUsuń
  2. hej:),najprostrza metoda to wykonanie bukietu z odkrytymi łodygami,które wstawiamy potem do wody.Nie radzę wykonywania takowego bukietu w mikrofonie,istnieje ryzyko oklapnięcia lawendy.A tak to nie ma szczególnych wymagań co do traktowania.Pozdrawiam i cieszę się,że porady przydają się:)

    OdpowiedzUsuń