sobota, 28 lutego 2015

JAK PRZESADZIĆ STORCZYK -5 KROKÓW DO SUKCESU

Witajcie,witajcie.
Dzisiaj pomogę Wam rozprawić się z przesadzeniem storczyka.
Czy to z racji za małej doniczki,czy też tak jak w tym przypadku-z podgniłymi korzeniami.
Zasady są zawsze takie same.
Zobacz jak krok po kroku prawidłowo obchodzić się z twoją ulubioną roślinką.

Po pierwsze- najpierw oszacuj straty gołym okiem,
jesli korzenie są zgniłe,trzeba będzie je obciąć aż do zdrowej tkanki;

Jeśli kwiatostan przekwitł,najpierw go utnij,zanim zaczniesz przesadzać storczyk,łatwiej wtedy obchodzić się z taką roślinką.

Wcześniej zaopatrz się w odpowiednie podłoże dla storczyków oraz kup odpowiednio większą doniczkę przezroczysta lub zwykłą plastikową ale z dużą ilością otworów na dnie(jeśli to konieczne)

Niestety z racji tego,że często wyjeżdżam,mój storczyk odchorował troszkę i trzeba go koniecznie przesadzić jeśli chcę go uratować.
Doniczkę pozostawiam taką samą,jak ograniczę ilość zgniłych korzeni to ta doniczka w zupełności wystarczy.
W przypadku mojego storczyka ewidentnie został on zalany,tzn zbyt częste podlewanie przy niskiej temperaturze lub też pozostawienie wody w osłonce dłużej niż godzina może powodować gnicie korzeni.

Objawy zalania storczyka:
-liście zwisające,,brak jędrności liści

- przy jednocześnie widocznych zgniłych korzeniach(jeśli wyjmiemy bryłę korzeniową to gołym okiem widać  te zgniłe-są puste w środku,brunatne i płaskie;

Jak przesadzać?
1.wyjmij bryłę z roślinką,otrząśnij korę i resztki podłoża,usuń zbutwiałe i martwe korzenie aż do zdrowej tkanki,ostrym sekatorem lub nożyczkami,tuż nad zdrową tkanką-powinna być jędrna i jasna

2.Pozostałe zdrowe korzonki zostaw,do nich dołącz korzenie powietrzne,które rosły nad doniczką i są koloru szarego3.Przygotuj sobie podłoże,wsyp na dno doniczki nową warstwę,grubość warstwy zależy jak dużo masz korzeni,w tym wypadku musiałam wsypać do połowy pojemnika.


4.dosypuj mieszankę podłoża,cały czas przytrzymując roślinę,co chwilę ostukuj pojemnik o blat aby dobrze przywarło podłoże do korzeni,

5.Na koniec uzupełnij górną warstwę podłożem,możesz wbić patyczek w podłoże,jeśli uznasz,że roślinka chwieje się na boki-jak się dobrze ukorzeni patyczek możesz usunąć.Gotowe!


.......................................................................................................................................................
Uwaga:po przesadzeniu chroń roślinę przed ostrym słońcem i podlej dopiero po tygodniu od przesadzenia!Pozwoli to roślince zabliźnić miejsca cięcia.
.......................................................................................................................................................

Mam nadzieję,że już nie będziecie mieli kłopotu z przesadzaniem storczyka,życzę sukcesów i czekam na komentarze,jak zawsze mile widziane.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz