Przejdź do głównej zawartości

Co jest przyczyną załamywania pąka u róży?

Witajcie kochani:)
Dzisiaj wskazówki i wyjaśnienia co powoduje,że róża z niewiadomych powodów zwiesza pąk i więdnie?


Firma Chrysal wyjaśnia tę przyczynę.

Załamywanie pąka(patrz zdjecie) lub szara pleśń są głownymi problemami spotykanymi w czasie pielęgnacji pozbiorczej róż.

Głowne przyczyny załamywania pąka:
*przedwczesne ścinanie,kiedy łodyga i kwiat nie sa jeszcze w odpowiedniej fazie rozwoju.Łodyga nie jest wystarczająco mocna,aby unieśc ciężar pąka.

*Przedwczesne ścinanie powoduje,że łodygu róż są bardziej wrażliwe na brak wody.Utrata wody spowodowana parowaniem jest większa niż uzupełnianie jej poziomu poprzez pobór wody (z powodu blokady wiązek przewodzących,przewożenia w suchych warunkach lub z byt długiego wystawienia na działanie światła).Powoduje to zmniejszenie ciśnienia osmotycznego komórek,co z kolei sprawia,że łodyga zgina się w bardzo młodym stadium,w miejscu gdzie jest najbardziej miękka,czyli pod pąkiem.Zdrewniałe części łodygi pozostają nietknięte.

*Kolejnym powodem może być nie wystarczające dostarczanie potasu w czasie rozwoju róży.

*Podatność roży na załamywanie pąka zalezy także od odmiany.

*Odmiany,które stracą zdolność do zamykania aparatów oddechowych-przetchlinek,będą miały problemy jakościowe.Może to mieć miejsce zimą,po zbyt częstych i intensywnych okresach asymilacji światła.

Czy załamywanie pąka jest odwracalne?
Tak przy produkcji.Ponieważ załamywanie jest problemem mechanicznym to teoretycznie może być rozwiązane poprzez nałożenie klamry usztywniającej wokół zgiętej części łodygi.
Jednak w praktyce najczęściej róże z załamanym pąkiem są już tak zniszczone,że zaleca się ich usuwanie.
......................................................................

Jak zapobiec załamywaniu pąka?

*Ścinać róże w odpowiednim stadium rozwoju(przyp.red.w produkcji)
*Przycinać co najmniej 5 cm łodygi(przyp.red.w kwiaciarni)
*Używać kondycjonerów Chrysal(przyp.red.lub inny)zaraz po zbiorze kwiatów.Zapobiegnie to załamywaniu.
*Używając światła asymilującego w czasie produkcji róż,należy wystawiać kwiaty na sztuczne światło nie dłuzej niż przez 18 godzin(przyp.red.w produkcji)

..........................................................
To tyle kochani.
Mam nadzieję,że rady przydały się,w każdym razie już wiadomo o co chodzi z tymi pąkami:)
Pozdrawiam i do następnego!papa



Komentarze

  1. bardzo podoba mi się blog ,tak na niego trafiłam niby przypadkiem i super zawsze fachowe rady sie przydadzą,mam pytanie ws lawendy w bukiecie slubnym -sierpień .jak postępować aby w bukiecie i w dekoracjach lawenda przetrwała dziękuję Ania

    OdpowiedzUsuń
  2. hej:),najprostrza metoda to wykonanie bukietu z odkrytymi łodygami,które wstawiamy potem do wody.Nie radzę wykonywania takowego bukietu w mikrofonie,istnieje ryzyko oklapnięcia lawendy.A tak to nie ma szczególnych wymagań co do traktowania.Pozdrawiam i cieszę się,że porady przydają się:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

MOCOWANIE GĄBKI DO PŁASKIEJ MISY

Witajcie kochani po przerwie:) Dzisiaj z cyklu"KROK PO KROKU" Jak zamocować gąbkę florystyczną do podłoża? W tym wypadku będzie to gliniana płaska misa ale równie dobrze sprawdzi się to na powierzchni szklanej/metlowej. O czym należy pamiętać przymocowując gąbkę do podłoża?: 1.Powierzchnia,na której ma być zamocowana gąbką musi być czysta i sucha. 2.Jeśli powierzchnia jest duża trzeba będzie zamocować gąbkę na kilku pinholderach(plastikowe uchwyty w kształcie litery U) 3.Do mocowania potrzebna będzie taśma plastelinowa(np firmy Oasis) oraz pinholder,na który nadziewamy gąbkę. 4.Po ucięciu nożyczkami odpowiedniej długości paska plasteliny klejącej- potrzeba ją jeszcze lekko podgrzać,zamocować na spodzie pinholdera zanim go przykleimy do podłoża. 5.Następnie  pinholder z taśmą plasteliny dociskamy do podłoża. 6.Na taką "konstrukcję" nakładamy odpowiedniej wielkości gąbkę florystyczną. 7.Teraz bez problemu można układać kompozycję w

Jak usuwać pyłek lilii z odzieży?

Hej,hej! Dzisiaj o tym jak usunąć pyłek kwiatowy z ubrania. Znam to uczucie,nasza ładna bluzeczka niechcący zostaje osypana pyłkiem.... Jak wiemy potem cięzko to usunąć.                                         Jak uniknąć poplamienia,np z kwiatów liliii? 1.Po otwarciu pąka kwiatowego natychmiast usuwamy pylniki,należy kontynuować te czynność w miarę rozwijania się kolejnych pąków.                                             A co zrobić jak już zabrudziliśmy ubranie? 1.Absolutnie nie należy szczotkować ani ścierać rękami pyłku,da to efekt odwrotny od zamierzonego. 2.Pyłek musi wyschnąć, potem dopiero można usunąć go miękką szczoteczką. 3.Kolejna metoda to użycie taśmy klejącej.Można jej użyć bardzo delikatnie przykładając do ubrania,aż zniknie plama. 4.Można użyć odkurzacza i wciągnąc pyłek. 5.Jesli jakaś częśc plam pozostała,należy powiesić ubranie na słońcu,a po kilku godzinach plama powinna sama zniknąć. Informacje zaczerpnięte z podręcznika Firmy Chr

RYSUNEK FLORYSTYCZNY

WITAJCIE KOCHANI! Uwaga,wyjątkowo mam do was prośbę, wszystkie osoby,które sa  zainteresowane rysunkiem florystycznym( poziom dla początkujących,głownie kompozycji w naczyniach,ślubne,eventowe ale nie tylko) , *jak go wykonać, *jakie są techniki, *na co zwrócić uwagę przygotowując projekt  zapraszam do wpisywania się w komentarzach czy chciałyby wziać udziału w takim szkoleniu? Planuję zorganizowanie takiego kursu on-line lub w formie webinaru pod koniec jesieni. -wystarczy tylko wpisać swoj komentarz pod tym postem,podać jakieś dane e-mailowe na mój e-mail i to tyle! Ciekawa jestem czy macie problem z przedstawieniem oferty (w formie szkicu) klientowi,i czy w ogóle klient chciałby coś takiego oglądać? Rysunki:zbior wlasny Dajcie znać,zgłoszenia przyjmowane są do konca października:) Czekam na komentarze,jak zawsze bardzo mile widziane:) To tyle na dzis,papa